Site Loader
Toptan Çocuk & Bebek Giyimi
KONUM | İLETİŞİM
Toptan Çocuk & Bebek Giyimi

Çocuğa özgüven kazandırmanın yolları

Özellikle çocuk yetiştirirken özgüveni yüksek ve kendine güvenen çocuklar yetiştirmek isteriz. Bu nedenle uzmanlar çocuğuma özgüven nasıl kazandırabilirim konusunda altın değerinde öneriler sundular. Biz bu önemli önerileri burada sizlerle paylaşmaya karar verdik. Şunu unutmayın kendine güvenen çocuk hayatta her zaman daha başarılı olur ve kesinlikle çok daha mutlu olur.

Annelerin ve babaların ortak konuları kendine güvenen, başarılı ve düzgün karakterli çocuklar yetiştirmektir. Çocuğunuz aslında doğduğu ve kucağınıza verildiği andan itibaren bu sizin en önemli görevinizdir. Doğru bireyler yetiştirmek. Bunun için hem annelere hem de babalara fazlaca görev düşüyor aslında. Ama bunlardan en önemlisi özgüvenli çocuklar yetiştirmek. Bunun için de elbette çocuğa özgüven kazandırmanın yollarını kesinlikle çok iyi bilmek gerekiyor.

Çocuklarda özgüven eksikliği

En büyük sorunlardan biri hiç şüphesiz çocuklarda özgüven eksikliğidir. Çünkü çocukluk yaşında başlayan özgüven eksikliği eğer yok edilmezde çocuk büyüyene kadar kendine güvenmeyen, silik ve mutsuz bir birey olarak gezecektir ortalıkta. Bu durum büyüdüğünde de kendini gösterir ve tüm hayatı bir anda altüst olabilir. Kesinlikle bu durumun önüne geçmek anne ve babaların elindedir.

 

Çocuğun kendine güvenmesini nasıl sağlayabilirim?

Ona asla kendini yetersiz gibi hissetmesine neden olacak şekilde davranmayın. Sen beceremezsin, yapamazsın gibi kavramları mümkün olduğunca kullanmayın. Kendine zarar verebileceğini düşündüğünüz durumlarda örneğin sıcak bir çay taşırken, ona dur sana yardım edeyim şeklinde yaklaşın. Ona güvendiğinizi sonuna kadar hissetsin.

 

Çocuklarınızı her fırsatta sevin

Yapılan araştırmalarda sevgi ile büyüyen çocukların sevgisiz ya da şiddet ile büyüyen çocuklara oranla çok daha mutlu, çok daha sosyal, çok daha başarılı ve özgüveni çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çocuğunuza hiç bıkmadan her fırsatta sevginizi gösterin. Ona sık sık sarılıp öpün.

 

Çocuğunuzu her zaman dinleyin

Çocukların genelde başına gelen en sık olay aileleri tarafından dinlenmemektir. Anlattıkları size çok ama çok saçma gelebilir, ancak ona kendi söyledikleri dünyanın en önemli şeyiymiş gibi gelir. Bunun için biraz sabır gerekiyor ve çocuğunuz size birşey anlatırken onu ciddiyetle dinleyip hatta ona sorular sorarak anlattığı şeyle ilgilendiğinizi gösterin.

 

Hayatından kuralları eksik etmeyin

Çocuğunuz yanlış bir davranış yaptığında onu azarlamak ya da aşağılamak yerine bu hatayı bir daha yapmayacağından emin olduğunuzu ve ona güvendiğinizi ona hissettirin.

 

Yeni deneyimlere açık olmasını sağlayın

Sürekli aynı arkadaşı ile vakit geçirmesindense arada farklı arkadaşlıklar kurmasına imkanlar sağlayın. Sosyal ortamda arkadaş edinebilmesini sağlayın.

 

Onu övmeyi unutmayın

Çocuklar genelde iyi birşey yaptıklarında dünyayı kurtardıklarını sanırlar ve karşılığında bol övgü beklerler. Övgü onların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini ve özgüvenlerinin daha da artmasını sağlar. İyi bir şey yaptığında onu bol bol övün, çevrenize anlatın onun duyabileceği şekilde.

Bırakın arada hata yapsın

Çocuklar yanlış yapmaya müsaittirler genelde. Önemli olan çocuk yanlış yaptığında sizin tepkinizdir. Eğer yanlışlarında ağır tepkiler veriyorsanız bu onun özgüvenini çok zedeleyecek ve bir iş denemek konusunda sizi kızdırabileceğinden korkacağı için vazgeçecektir. Bu konuda biraz fazla dikkat diyoruz.

Çocuklarınızı kıyaslamayın

Ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaktır. Kardeşi ile, kuzeni ile ya da arkadaşı ile. O çok daha fazla ders çalışıyor ama sen çalışmıyorsun gibi. Konu ne olursa olsun, çocuğunuzu asla başka bir çocukla kıyaslamayın. Bu durum zamanla çocukta özgüven eksikliklerine ve içe kapanmalara neden olur.

Post Author: admin

Bir cevap yazın