Site Loader
Toptan Çocuk & Bebek Giyimi
KONUM | İLETİŞİM
Toptan Çocuk & Bebek Giyimi

Tabletin zararları neler?

Günümüz teknolojisi bizi çok mutlu etse de ve hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırsa da beraberinde ciddi riskler getiriyor. Son günlerde özellikle tabletlerin ve cep telefonlarının çocuklara zararları konusu tartışılıyor ve bu konu ile ilgili sürekli uyarılarda bulunuyorlar. Bu nedenle bu konuyu araştırdık ve tabletlerin ya da cep telefonlarının çocuklar üzerindeki etkilerini araştırdık.

 

Teknoloji sürekli değişiyor ve gelişiyor. Teknolojiye uymamak ve ondan kaçmak ise artık kesinlikle imkansız. Ama çocuklarımızı hem teknolojiden mahrum bırakmamalıyız, hem de teknolojiden onları korumalıyız. Etrafta tableti olan bir sürü çocuk varken kendi çocuğumuzu tabletten mahrum bırakmak ve onu arkadaşlarına özenen gözlerle bakmasını izlemek istemeyiz. Ancak bu tarz kablosuz aletleri mümkün olduğunca az zararlarla atlatmanın yollarına bakmak ve teknolojiyi az ve yerinde kullanmak en doğrusu. Ama önce gelin tabletin zararları neler konusuna.

Tablet radyasyon yayar mı?

Aslında radyasyona neden olan günümüz teknolojisinde kullanılan kablosuz bağlantılar daha çok. Kablosuz bağlanabilen tabletler, bilgisayarlar ve elbette cep telefonları hepsi de hatrı sayılır radyasyon yayıyorlar maalesef. Mayıs 2011’de dünya sağlık örgütü tüm kablosuz bağlanabilen elektronik cihazların radyasyon yayma açısında 2B risk grubunda yani olası kanserojen grubuna dahil etmiştir. Hatta beyin ve bağışıklık gelişimi devam eden çocukların bu tarz uyarılara karşı yetişkinlere karşı çok daha hassas olduğu belirtilmiştir. Bu da riskin çocuklarla yetişkinlerle aynı ölçüde olmadığını göstermektedir. Özellikle Amerikan pediatri derneği bu konuda alileri uyarmaktadırlar.

 

Tabletler yüzünden hızlı beyin gelişimi

Beyin gelişimi 21 yaşına kadar devam eder. Ancak fazla radyasyona maruz kalan çocuklarda dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, öfke nöbetleri, öğrenme bozuklukları, dürtüsellik gibi sorunlar kendini gösterebilir.

Tabletler ile gelen obezite

Son günlerde özellikle çocukluk yaşında obezitenin artması elektronik aletlerin ciddi anlamda yanlış ve fazla kullanımına bağlanıyor. Bu tarz aletleri sıklıkla kullanan çocuklarda yüzde otuz oranında obezite riski artmakta ve beraberinde diyabet riski gelişmektedir.

 

Tabletlerin çocuk gelişimine olumsuz etkileri

Yanlış kullanım olduğunda tablet kullanımı zararları yazmakla bitmez. Bu nedenle her elektronik aletlerde olduğu gibi tabletlerde de kullanımda sınırlamalar kesinlikle olmalıdır. 12 yaş altındaki çocuklarda yoğun tablet kullanımı çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Çocuklarda ruhsal bozukluk

Çocukların aşırı derecede tablet ile oynaması ruhsal bozuklukları da beraberinde getiriyor. Çocuk depresyonu, dikkat eksikliği, otizm, bağlanma bozukluğu gibi ciddi davranış bozukluklarına neden olmaktadır.

 

Çocuklarda tablet bağımlılığı

Genelde en çok yaşanan sorun ise tabletleri ile çok fazla zaman geçiren çocuklar zamanla ailelerinden kopmaya ve yalnızlaşmaya başlarlar. Bu da çocuğu yavaş yavaş tam bir tablet bağımlısı haline getirir. Bunun oluşmasına izin vermemek için çocuğunuzla çok doğru bir iletişim içinde olmalısınız. Onu aşağılamak, ona bağırmak, yasaklar koymak, tabletini elinden zorla almak ona yapabileceğiniz en büyük kötülük olacağı için böyle sert davranışlar yerine çocuğa çok daha doğru davranarak yaklaşın. Önce ona tabletin zararlarını anlatın. Gerekirse bunu bir doktorla beraber de yapabilirsiniz. Onunla vakit geçirmeye çalışın. Beraber aktiviteler yapın. Oyun hamuru, resim yapma vs gibi beraber yapabileceğiniz ve onun da keyif alacağı aktiviteler. Yani çocuğunuzla vakit geçirin.

 

Tabletin göze zararları

Elbette tabletin göz zararları da  var. Bu tarz cihazların özellikle 2 yaş altı çocuklara hiç verilmemesi gerektiği, 2 yaşından büyük çocuklara ise belli zaman kısıtlaması ile verilemesi gereklidir. Yapılan bir araştırmada tablet bilgisayarla çok vakit geçiren çocukların, tabletle oynamayan çocuklara oranla miyop olma ihtimali çok daha yüksekmiş. Bu durum sadece tabletler için geçerli değil. Aynı risk televizyon için de geçerli.

Tabletin doğru kullanımı

Teknoloji bize sunulan büyük bir nimettir. Onu kullanmayı beceremeyenler ve kontrollü olamayan insanlar genelde teknolojiden uzak dururlar. Mesela evinde televizyon olmayan biri bunu övünerek söyler. Ancak aslında bu durum onun otokontrolünün ne kadar az ya da hiç olmadığını gösterir. Çünkü çözüm teknolijiden mahrum bir hayat sürmek değil, teknolojiyi doğru kullanabilmektir. Bu nedenle teknolojinin ve tabletin doğru kullanımını bilmekte fayda vardır.

Çocuklar için teknolojik aletler kullanım süreleri şu şekilde belirtilmiştir. 0, 2 yaş arası çocukların hiç bir şekilde teknoloji ile haşır neşir olmamaları gerektiği belirtilmektedir.

 

3, 5 yaş arası çocuklar günde kaç saat televizyon izleyebilir ya da tablet oynayabilir?

3 ile 5 yaş arası çocukların teknolojiye maruz kalacakları zaman 1 saati geçmemelidir.

6, 18 yaş arası çocuklar günde ne kadar saat teknoloji kullanabilir?

6 ile 18 yaş arası çocukların ise günde 2 saati geçmemeleri önerilmektedir.

Çocuğunuzu tabletlerden ve benzeri elektronik cihazlardan uzak tutmak için yapmanız gereken aslında çocuğun dikkatini dağıtmak. Unutmayın yasaklar her zaman o maddeyi daha cazip hale getirir. Sert ve yasakçı bir tavır yerine ona tabletin, televizyonun ve cep telefonlarının ne denli ciddi zararları olduğunu anlatmaya çalışın. Asla çocuğa bir bağımlı muamelesi yapmayın. Beraber vakit geçirmeyi deneyin. Çocuğun elinden tabletini alıp onu öylece bırakmak çok acımasızca olacaktır.

 

Bunun yerine tableti bırak gel beraber hamur oynayalım, resim yapalım ya da aklınıza gelebilecek başka ne varsa. Yani onunla iyi vakit geçirerek onu tabletten uzak tutmaya çalışın. Çocuk sınırlarını zamanla öğrenecek ve günlük hayatında elektronik cihazları çok fazla kullanmaması gerektiğini anlayacaktır.

Post Author: admin

Bir cevap yazın